








Ekstremt veludstyret gaming rig med solid ydeevne, takket være Intel i7, gaming grafikkort fra NVIDIA og en fuld 16 GB hukommelse. Computeren er også udstyret med en Full HD-skærm.
Lynhurtig Haswell-processor
Lenovo IdeaPad Y510p leveres med den allernyeste teknologi. Processoren er en Intel Core i7 4700MQ med fire kerner, otte tråde samt en turbo-frekvens på op til 3.4 GHz - der er få bærbare med så meget regnekraft!
Baggrundsbelyst AccuType-tastatur
AccuType-tastaturet der er baggrundsbelyst har et moderne udseende og meget følsomme taster. Belysningen gør det nemt at finde de rigtige taster, selv i dårlig belysning.
JBL-højtalere med Dolby Home Theater v4
For at maksimere spilleoplevelsen, er denne computer udstyret med ægte JBL stereohøjtalere samt lydforbedringsteknologi i Dolby Home Theater v4, der også forbedrer lyden når du bruger headset. Computeren har desuden digital lyd-udgang til eksempelvis en forstærker.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Skærmstørrelse | 15,6 tommer fuld HD LED-skærm |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Processor | Intel Core i7-4700MQ 2,4 GHz (3,4 GHz Turbo) |
| Processorkerner | 4 kerner |
| Cache | 6 MB L3-cache |
| Simultaneous multithreading | Processoren understøtter hyperthreading for bedre ydeevne |
| RAM | 16 GB DDR3 RAM |
| Maksimal RAM | 16 GB |
| Lagerplads | 1000 GB harddisk + 8 GB SSD |
| Harddiskhastighed | Rotationshastighed 5400 RPM |
| Grafik | NVIDIA GeForce GT755M med 2048 MB GDDR5 VRAM |
| Optisk drev | DVD-brænder, der understøtter DVD ± R, DVD ± RW og Double Layer |
| Kablet netværk | Op til 1 Gbit/s |
| Trådløst netværk | Op til 300 Mbps |
| Bluetooth | Bluetooth integreret |
| Webkameraer | Webcam med integreret mikrofon |
| Højttalere | Stereohøjttalere |
| HDMI | Et HDMI-udgang |
| VGA | En VGA-udgang |
| USB 2.0 | En USB-port |
| USB 3.0 | To USB-porte |
| Memorykortlæser | Ja, hukommelseskortlæser tilgængelig |
| Batteri | 6-cellet batteri |
| Touchpad | Med multitouch |
| Tastatur | Baggrundsbelyst med numerisk tastatur |
| Sproglayout | Svensk, dansk, finsk, norsk |
| Vægt | 2,7 kg |
| Bredde | 38,7 cm |
| Højde | 3.6 cm |
| Dybde | 25.9 cm |
| Styresystem | Windows 8.1 64-bit kommer forudinstalleret |
| Sprog | Svensk, dansk, norsk, finsk, engelsk |
| Miljøcertificering | Energy Star og EPEAT Gold |
| Bedst til | Spil |

Ekstremt veludstyret gaming rig med solid ydeevne, takket være Intel i7, gaming grafikkort fra NVIDIA og en fuld 16 GB hukommelse. Computeren er også udstyret med en Full HD-skærm.